انواع لنت ترمز خودرو

انواع لنت ترمز خودرو

مقدمه

یک خودرو برای آن که به درستی حرکت کند بهتر است در بازه‌های زمانی مشخصی بررسی شود تا از نظر لاستیک، روغن ترمز، لنت ترمز یا دیگر قطعات به کار رفته در آن مشکلی نداشته باشد. در میان این قطعات مهم لنت ترمز یکی از با اهمیت‌ترین آنهاست. امروزه کمتر کسی را میبینیم که وظیفه اصلی لنت ترمز که کاهش سرعت و توقف خودرو است را نداند، اما در عین حال شاید افراد زیادی هستند که با جزئیات آن آشنایی کاملی نداشته باشند. سالهاست که دگرگونی این قطعه سبب پیشرفت سیستم ترمز در خودرو‌ها شده است و همه ما بدون اینکه از آن آگاه باشیم هر روزه با آن سروکار داریم.

انواع لنت ترمز خودرو

انواع لنت ترمز

خوب است بدانید به جز خودرو‌های برقی و هیبریدی که دارای سیستم‌های تبدیل انرژی حرکتی خودرو به انرژی الکتریکی و ذخیره آن هستند، سایر خودرو‌ها عمل ترمزگیری را از طریق اصطکاک و تولید انرژی گرمایی بین لنت و کاسه یا دیسک چرخ، به انجام میرسانند. لنت ترمز وظیفه ایجاد اصطکاک جهت ترمزگیری را برعهده دارد. در خودرو‌های سواری معمولا از لنت ترمز دیسکی برای چرخهای جلو و از نوع درامی آن برای چرخهای عقب استفاده میشود. البته می‌توان گفت: در سال‌های اخیر اکثر سازندگان خودرو بدلیل استفاده از سیستم‌های ترمز هوشمند، از ترمز دیسکی برای همه چرخها استفاده کردهاند. صرفنظر از شکل لنت معمولا جنس آن‌ها از موادی ساخته میشود که نرم و دارای ضریب اصطکاک بالا باشند. بعلاوه آن‌ها را در برابر دمای بسیار بالا مقاوم و سازگار با شرایط محیطی می-سازند. در گذشته جنس اکثر لنتها از آزبست بود و از زمانی که استفاده از آزبست به دلیل خطراتی که برای سلامتی دارد در تولیدات ممنوع اعلام شد، جنس لنت¬های ترمز نیز رفته رفته عوض شد و امروز شاهد تولید انواع متنوع آن هستیم. جنس لنت ترمز در دنیا معمولا با توجه به نوع کارکرد خودرو و نیاز به ترمز در موقعیتهای مختلف تعیین میشود. معمولا لنت‌ها از نظر مواد تشکیل دهنده به انواع بدون آزبست ارگانیک، سرامیکی، نیمه فلز، کم فلز و زینتری تقسیم میشوند که هر کدام دارای نقاط قوت و ضعف‌هایی می‌باشد.

لنت ترمز ارگانیک

لنت بدون آزبست ارگانیک به بیصدا بودن معروف است و این شاید بزرگترین مزیت آن باشد. این لنت در دما‌های پایین کارآمدتر است و ممکن است در دما‌های خیلی بالا عملا کارآیی خود را از دست بدهد چرا که امکان دارد تجزیه شود و در این صورت بوی بسیار بدی نیز تولید می¬کند. قابل توجه است که اینگونه لنتها سریعتر فرسوده میشوند به ویژه اگر در مسابقات به کار گرفته شوند.لنت ترمز سرامیکی

لنت ترمز سرامیکی

لنتهای سرامیکی نیز از مزیت بیصدایی بهرمند هستند و درعین حال در میان انواع دیگر از عمر و دوام بالاتری برخوردارند. این نوع لنت ها در دما‌های بالاتر کاملا موثر عمل می کنند و در تمامی مناطق آب و هوایی کارکردی عالی دارند. صنایع جدید خوروسازی در دنیا لنتهای نیمه فلزی سرامیکی را به عنوان استاندارد واقعی معرفی کرده و تا سال ۲۰۱۲ بیشتر از پنجاه درصد وسایل نقلیه به این لنتها مجهز بوده‌اند. تنها گزینه ای که استفاده از لنتهای سرامیکی را محدود میکند قیمت آنهاست چرا که اینگونه لنتها گرانترین نوع موجود هستند.

لنت ترمز نیمه فلزی

لنت ترمز نیمه فلزی در این میان توانسته تعادل قابل قبولی بین مقاومت سایشی، صدا و کارکرد برقرار کند. اینگونه لنتها دومین نوع رایج مورد استفاده در خودرو‌های جدید میباشند چرا که کلیه خصوصیات مناسب را در خود جمع آوری کرده اند. ضمن اینکه لنتهای نیمه¬فلزی نسبت به انواع کاملا فلزی و ارگانیک از قیمت بالاتری برخوردارند.

انواع لنت ترمز خودرو

انتخاب لنت ترمز

ممکن است بپرسید چگونه باید نوع لنت خود را انتخاب کنید. معمولا پیشنهاد میشود لنتهایی را انتخاب کنید که شرکت سازنده آن را ویژه خودرو سواری شما طراحی، تست و به بازار عرضه کرده است. اینگونه لنتها برای مسابقات مناسب نیستند، اما گزینه خوبی برای خودرو‌های شهری و استفاده روزانه محسوب میشوند، زیرا در دما‌های پایین عملکرد خوبی دارند و از دوامی مناسب برخوردارند و از آنجا که مختص خودرو شما ساخته شده اند کاملا هم بیصدا هستند. اما اگر نمی-خواهید از اینگونه لنتها استفاده کنید بهترین پیشنهاد اینست که روی ترمز‌های مورد قبول و باکیفیت بازار و ترجیحا لنتهای نیمه فلزی و یا سرامیکی هزینه کنید. همچنین به یاد داشته باشید که لنتهای طراحی شده برای مسابقات برای رانندگی روزانه و در شهر مناسب نیستند، زیرا تا زمانی که گرم نشوند عملکرد خوبی نخواهند داشت.

زمان تعویض لنت ترمز

همچنین ممکن است زمان تعویض لنت برای شما سوال باشد. باید بدانید که در اکثر خودرو‌های جدید امروزی سیستم هشداری مبنی بر اعلام فرسایش لنت تعبیه شده است که به موقع شما را آگاه می‌کند. اما اگر خودرو شما به این سیستم مجهز نیست مراقب لنتهای ساییده شده باشید و آن‌ها را در سریع ترین زمان عوض کنید. اگر به هنگام ترمز گرفتن صدا‌هایی ناخوشایند میشنوید آن را جدی گرفته و بدانید که زمان تعویض لنت فرا رسیده است. البته متاسفانه این روز‌ها بعضی لنتها به دلیل کیفیت پایین صدایی سوت مانند ایجاد می کنند. قابل توجه است که مهمترین نشانه زمان تعویض لنت سرعت عملکرد ترمز است، بدین معنا که اگر برای توقف خودرو مجبور هستید با پای خود تا آخر بر روی پدال فشار وارد کنید و یا مسافت زیادی را پس از گرفتن ترمز طی می کنید چک کردن لنتها را در اسرع وقت در برنامه خود بگذارید.

توجه به این نکته ضروری است که اگر خرید لنت ترمز را به تعویق بیاندازید ممکن است علاوه بر لنت، دیسک یا کاسه چرخ خراشیده و یا بدتر از آن دچار تاب برداشتگی بشود و بنابراین برای تعمیر این خسارات، هزینه های بسیار بیشتری را متحمل شوید.